Boys Lacrosse – 2017 SCLCA All-Division Teams
Here are the 2017 Shore Conference boys lacrosse all-division teams, as selected by the Shore Conference Lacrosse Coaches Association.
CLASS A NORTH
PLAYER OF THE YEAR: Nick Casner, CBA
First team
ATT -- Drew Dunn, Sr., Freehold Township
ATT -- Josh Nastarowicz, Sr., Freehold Township
ATT -- Nick Casner, Sr., CBA
MID -- Nico Lorenzo, Sr., Howell
MID -- Ryan Madalone, Sr., CBA
MID -- Mike Ferdinandi, Sr., Freehold Township
DEF -- Jack Kaiser, Sr., Middletown South
DEF -- Keenan Murphy, Sr., Freehold Township
DEF -- Braedon Baldwin, Jr., Howell
G -- Nick Roberto, Jr., Howell
DEF SPECIALIST -- Shawn Poole, Sr., Freehold Township
FACE-OFF SPECIALIST -- Nick Robertson, Jr., CBA
Second team
ATT -- Drew Bukowiec, Sr., Howell
ATT -- Chris Novella, Jr., Freehold Township
ATT -- Pete Lawson, Sr., Middletown South
MID -- Pat Walsh, Sr., Middletown South
MID -- Noah Diodato, Sr., Middletown South
MID -- Brock Zenker, Sr., Middletown North
DEF -- Jack Noone, Sr., Howell
DEF -- Jack Koury, Sr., CBA
DEF -- Patrick Gazzillo, Sr., Colts Neck
G -- Ryan McGuiness, Sr., CBA
DEF SPECIALIST -- Sean Mylod, Jr., Howell
FACE-OFF SPECIALIST -- Alec Zenker, So., Middletown North
Honorable mention
ATT -- Ryan Damelio, Sr., Howell
DEF -- Clint Wilson, Sr., CBA
G -- Mike Franco, Sr., Colts Neck
DEF SPECIALIST -- Chase Fairbanks, Jr., Neptune
CLASS A SOUTH
PLAYER OF THE YEAR: Kyle Mulrane, Southern
First team
ATT -- Andrew Lombardi, Sr., Toms River North
ATT -- Gavin Murphy, Sr., Brick Memorial
ATT -- Will Johnson, Sr., Southern
MID -- Mike Mowder, Sr., Brick Memorial
MID -- Kyle Mulrane, Sr., Southern
MID -- Ethan Lucas, Sr., Toms River South
DEF -- Sean Duggan, Jr., Jackson Memorial
DEF -- Hunter Vojtko, Sr., Brick Memorial
DEF -- Mike Ferrara, Jr., Brick Memorial
G -- Dylan Furnback, Sr., Jackson Memorial
DEF SPECIALIST -- Colby Dineen, Sr., Toms River East
FACE-OFF SPECIALIST -- Anthony Firmani, Jr., Southern
Second team
ATT -- Ben Cagno, Sr., Toms River East
ATT -- Nick Fontana, So., Southern
ATT -- Joey Ferrara, Jr., Brick Memorial
MID -- Mickey Holland, Sr., Brick
MID -- Aaron Hutchinson, Fr., Jackson Memorial
MID -- Cooper Guzzi, Sr., Toms River South
DEF -- Luke Gerhardt, Jr., Southern
DEF -- Noah Wasacz, Fr., Southern
DEF -- Frank Mara, Jr., Toms River North
G -- Tristan Farina, Sr., Southern
DEF. SPECIALIST -- Adam Plumacher, Sr., Brick Memorial
FACE-OFF SPECIALIST -- Dylan Pelago, Sr., Toms River North
Honorable mention
ATT -- Anthony Alvarez, Sr., Toms River South
ATT -- Dakota Neron, Sr., Jackson Memorial
MID -- Alex Grella, Sr., Toms River North
MID -- Rich Cosgrove, Jr., Brick
DEF -- Connor Ryan, Jr., Toms River South
DEF -- Anthony Marinelli, Jr., Toms River East
DEF -- Zion Powell, Sr., Brick
CLASS B NORTH
PLAYER OF THE YEAR: Bryan Hess, Rumson-Fair Haven
First team
ATT -- Charlie Curran, Sr., Rumson-Fair Haven
ATT -- Alex Werner, Sr., Rumson-Fair Haven
ATT -- Colin Pavluk, Sr. Rumson-Fair Haven
MID -- Bryan Hess, Sr., Rumson-Fair Haven
MID -- Oliver Heins, Sr., Rumson-Fair Haven
MID -- Ryan Gilfillan, Sr., St. John Vianney
DEF -- Emmett Jennings, Sr., Rumson-Fair Haven
DEF -- Dan Maloney, Sr., Rumson-Fair Haven
DEF -- Stephen Edler, Sr., Rumson-Fair Haven
G -- Conor Deverin, Sr., Rumson-Fair Haven
DEF. SPECIALIST -- Ean Delehanty, Sr., Shore
FACE-OFF SPECIALIST -- Jack Cook, Sr., Holmdel
Second team
ATT -- Ryan Morris, Jr., Shore
ATT -- Justin Arredondo, Jr., Holmdel
ATT -- Andrew Porretta, Sr., St. John Vianney
MID -- Sam Hanna, Sr., Ocean
MID -- Billy DiMaio, Sr., Holmdel
MID -- Gil Goldsmith, So., Shore
DEF -- Sean Dolan, Jr., Holmdel
DEF -- Kyle Harris, Fr., St. John Vianney
DEF -- Richie Bianchi, Jr., Ocean
G -- David Walk, Sr., Ocean
Def. specialist -- Peter Lucas, Jr., Rumson-Fair Haven
Face-off specialist -- Alex Maldjian, So., Rumson-Fair Haven
CLASS B SOUTH
PLAYER OF THE YEAR: Jarrett Birch, Manasquan
First team
ATT -- Jarrett Birch, Sr., Manasquan
ATT -- Canyon Birch, So., Manasquan
ATT -- Mike McIntyre, Jr., Wall
MID -- Pat Felstedt, Sr., Manasquan
MID -- Devan Carroll, Sr., Manasquan
MID -- Will Forte, Jr., Wall
DEF -- Kyle LeBlanc, Sr., Manasquan
DEF -- Jack Mallett, Sr., Manasquan
DEF -- Joe Belko, Sr., Wall
G -- Tom Pollock, Sr., Manasquan
DEF. SPECIALIST -- Shane Meyler, So., Wall
FACE-OFF SPECIALIST -- Evan Gacos, Sr., Wall
Second team
ATT -- Chris Bormida, Sr., St. Rose
ATT -- Griffin McDermott, Sr., St. Rose
ATT -- JoeCarlo Chimenti, Jr., Lacey
MID -- Peter Schlendorf, Sr., Donovan Catholic
MID -- Connor Wilson, Sr., Lacey
MID -- Kyler Rossi, Sr., Point Boro
DEF -- George Frueh, Sr., Jackson Liberty
DEF -- Jack Fabean, So., Manasquan
DEF -- Matt Milden, Sr., Lacey
G -- Parker Roncin, So., Point Boro
DEF. SPECIALIST -- John Linstra, Sr., Lacey
FACE-OFF SPECIALIST -- Matt Thermann, Sr., Manasquan
Honorable mention
DEF -- Bobby Mahon, Jr., St. Rose
Follow Shore Sports Network on Twitter @ShoreSportsNet and on Instagram. Like Shore Sports Network on Facebook and subscribe to our YouTube channel for all the latest video highlights.