NJSIAA Tournament Pairings

* - Group IV and II sections on Feb. 27, March 1, March 3 and March 6. Group III and I sections on Feb. 28, March 2, March 4 and March 7.

 

Monday, Feb. 27

Opening Round

Central Jersey Group IV

(16) Middletown South at (1) Freehold Twp.

(9) Trenton at (8) Montgomery

(12) Hightstown at (5) Sayreville

(13) Princeton at (4) Marlboro

(14) East Brunswick at (3) South Brunswick

(11) North Brunswick at (6) Old Bridge

(10) Colts Neck at (7) Middletown North

(15) Hillsborough at (2) Hunterdon Central

Central Jersey Group II

(16) Spotswood at (1) Rumson-Fair Haven

(9) Delran at (8) Delaware Valley

(12) New Providence at (5) North Plainfield

(13) Robbinsville at (4) Manasquan

(14) Holmdel at (3) A.L. Johnson

(11) Bernards at (6) Lincoln

(10) Roselle at (7) Point Boro

(15) Newark Tech at (2) Bordentown

South Jersey Group IV

(16) Vineland at (1) Toms River North

(9) Kingsway at (8) Millville

(12) Eastern at (5) Atlantic City

(13) Jackson Memorial at (4) Cherokee

(14) Brick Memorial at (3) Lenape

(11) Williamstown at (6) Cherry Hill East

(10) Washington Twp. at (7) Rancocas Valley

(15) Egg Harbor at (2) Shawnee

South Jersey Group II

(16) West Deptford at (1) Camden

(9) Sterling at (8) Collingswood

(12) Lower Cape May at (5) Cinnaminson

(13) Cape May Tech at (4) Barnegat

(14) Middle Twp. at (3) Overbrook

(11) Medford Tech at (6) Pennsauken Tech

(10) Pleasantville at (7) Willingboro

(15) Manchester at (2) Haddonfield

 

Tuesday, Feb. 28

Opening Round

Central Jersey Group III

(16) West Windsor-Plainsboro North at (1) Ewing

(9) Long Branch at (8) Lakewood

(12) Wall at (5) Moorestown

(13) Pennsauken at (4) Westampton Tech

(14) Red Bank at (3) Neptune

(11) Brick at (6) Lawrence

(10) Matawan at (7) Ocean

(15) Allentown at (2) Nottingham

Central Jersey Group I

(16) South Amboy at (1) Florence

(9) Metuchen at (8) Academy Charter

(12) Piscataway Tech at (5) Point Beach

(13) Keansburg at (4) Burlington City

(14) Somerset Tech at (3) Perth Amboy Tech

(11) Riverside at (6) New Egypt

(10) Stem Civics at (7) Middlesex

(15) Keyport at (2) Bound Brook

South Jersey Group III

(16) Absegami at (1) Central

(9) Seneca at (8) Winslow

(12) Cumberland at (5) Delsea

(13) Camden Tech at (4) Mainland

(14) Toms River East at (3) Ocean City

(11) Toms River South at (6) Triton

(10) Timber Creek at (7) Pemberton

(15) Bridgeton at (2) Highland

South Jersey Non-Public A

(9) Paul VI at (8) Red Bank Catholic

(12) Pingry at (5) Camden Catholic

(13) St. John Vianney at (4) Notre Dame

(11) Donovan Catholic at (6) Union Catholic

(10) Bishop Ahr at (7) CBA

 

Wednesday, March 1

Opening Round

South Jersey Non-Public B

(16) St. Joseph Hammonton at (1) Patrick School

(9) Wildwood Catholic at (8) Gloucester Catholic

(12) Rutgers Prep at (5) Trenton Catholic

(13) Timothy Christian at (4) Ranney

(14) St. Rose at (3) St. Mary Elizabeth

(11) Holy Spirit at (6) Doane Academy

(10) Roselle Catholic at (7) Mater Dei Prep

(15) Immaculata at (2) Gill St. Bernard’s

 

Thursday, March 2

Sectional Quarterfinals

South Jersey Non-Public A

(9) Paul VI/(8) Red Bank Catholic at (1) St. Augustine

(10) Bishop Ahr/(7) CBA at (2) St. Joseph Metuchen

(11) Donovan Catholic/(6) Union Catholic at (3) Bishop Eustace

 

Sign Up For The SSN Newsletter

Please fill out this form to sign up for the Shore Sports Network newsletter.